Dodaj stronę do ulubionych ustaw stronę jako startową Wyślij do nas e-maila

Statut

Zarząd

Działalność

Media o nas

 

ZAWIADOMIENIE

2022-01-30, 20:04:56

Zawiadomienie o posiedzeniu sprawozdawczo - wyborczym zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.  więcej »

 

ZAWIADOMIENIE

2021-11-16, 11:38:26

Zawiadomienie o odwolaniu posiedzenia sprawozdawczo - wyborczego zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.  p {... więcej »

 

ZAWIADOMIENIE

2021-10-30, 12:15:35

Zawiadomienie o zmianie terminu posiedzenia sprawozdawczo - wyborczego zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.  więcej »

 

ZAWIADOMIENIE

2021-10-22, 18:34:49

  Zawiadomienie o posiedzeniu sprawozdawczo - wyborczym zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.  p {... więcej »

archiwum informacji

Skały pod opieką Fundacji ENERGA

2012-10-26, 12:13:28

Na przełomie maja i czerwca 2012 roku grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Elblągu, pod opieką nauczyciela – wychowawcy oraz instruktorów wspinaczki, wyjechała na kilka dni w okolice Jeleniej Góry. Miejscem docelowym, a zarazem bazą była miejscowość Trzcińsko w Rudawach Janowickich. Wyjazd miał charakter terapeutyczno – rekreacyjny, w ramach którego wykorzystywane były umiejętności z zakresu wspinaczki skałkowej, młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Młodzież przez kilka dni wspinała się po formacjach skalnych, jednocześnie zdobywając praktyczną wiedzę na temat przyrody, geografii i terenoznawstwa. Program zajęć wspinaczkowych był tak skonstruowany aby uczestnicy mogli płynnie przechodzić kolejne etapy rozwoju umiejętności, wytrzymałości, pokonywania lęku przed wysokością. Zaczynali od wpinania po krótkich łatwych drogach o wysokości do 10 metrów, a efektem końcowym było wejście na najwyżej położoną skałę, o wysokości ok. 33 metrów. Dodatkowo wychowankowie uczestniczyli w zajęciach z topografii, historii turystyki i wspinaczki, teoretycznych z technik ruchu oraz w grach i zabawach integracyjno - interpersonalnych. Codzienne trasy, którymi zmierzali do skał, uczyły umiejętności poruszania się w terenie górskim, pakowania plecaka i bezpieczeństwa w górach.

W ramach wyjazdu, jeden dzień poświęcony był zwiedzaniu i poznawaniu historii, ciekawego i pięknego miasta - Jeleniej Góry.

Wyjazd miał również za zadanie budować pozytywne relacje między samymi wychowankami oraz innymi osobami ze środowiska wspinaczkowego.

Podsumowując, można powiedzieć, że wyjazd spełnił swoje założenia. Młodzież z bardzo dużym bagażem doświadczeń, wiedzy, umiejętności, wróciła do domów.

Należy w tym miejscu podkreślić, że gdyby nie organizacja takich przedsięwzięć, niestety większość z podopiecznych nie miałaby okazji nigdy w życiu odwiedzić rejonów górskich, zwiedzić inne miasto czy tez uprawiać wspinaczkę skałkową.

Wielkie podziękowania za wsparcie przedsięwzięcia należą się Fundacji ENERGA, bo bez niej nie udałoby się zorganizować tego wyjazdu.

Wychowankowie, biorący udział w wyjeździe, na co dzień uczą się i mieszkają w SOSW nr 1 w Elblągu i ćwiczą swoje umiejętności poruszania się po skale na zaprzyjaźnionym obiekcie - ściance wspinaczkowej WSPINALNIA w Elblągu.

zobacz zdjęcia  


Tomasz Kończak

Wychowawca w SOSW nr 1 w Elblągu

 


Strona powstała przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

 
statystyka

Projekt oraz realizacja agencja reklamowa aktywwwni.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie bez zgody autorów bez zezwolenia - zabronione!