|
STATUT STOWARZYSZENIA NA RZECZ WSPIERANIA ROZWOJU OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ „ DRUGI DOM”
ROZDZIAŁ I POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1 Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „ Drugi dom”, zwane w dalszych postanowieniach Statutu Stowarzyszeniem, działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach ( Dz. U. z 1989 r. nr 20,poz. 104 z późniejszymi zmianami) oraz niniejszego statutu. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
§ 2 Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, niedochodową i samopomocową. Reprezentuje interesy, wypowiada się i działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczniów, wychowanków a także absolwentów SOSW Nr 1 w Elblągu oraz ich rodzin i opiekunów prawnych.
§ 3 Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony.
§ 4 Terenem działania Stowarzyszenia jest Rzeczypospolita Polska. Siedzibą naczelnych władz Stowarzyszenia jest miasto Elbląg.
§ 5 Stowarzyszenie może być członkiem krajowych lub międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania. O przystąpieniu lub wystąpieniu z organizacji o których mowa w ust 1, decyduje Walne Zebranie Członków większością co najmniej 2/3 głosów członków zwyczajnych biorących udział w Walnym Zebraniu.
§ 6 Stowarzyszenie może ustanowić oraz używać odznak, druków i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.
§ 7 1. Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej ogółu członków i wolontariuszy nie będących członkami Stowarzyszenia. 2. Do prowadzenia działalności Stowarzyszenie może w celu realizacji celów statutowych. zatrudniać pracowników, także spośród swoich członków oraz zawierać umowy cywilno – prawne. 3. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, z której dochód będzie służyć wyłącznie realizacji celów statutowych.
ROZDZIAŁ II CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA
§ 11 Celem Stowarzyszenia jest : działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia jak najkorzystniejszych warunków do pełnego fizycznego i osobowego rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną, warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, aktywnego uczestnictwa ich w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin, inicjowanie działań mających na celu wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną, wspomaganie procesu rewalidacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, propagowanie w społeczeństwie celów, dążeń i problemów osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozpowszechnianie idei równych szans osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczeństwie, pomoc w integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną w środowisku i społeczności lokalnej.
§ 12 Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez: Prowadzenie szeroko pojętej rewalidacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tworzenie warunków włączania osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin, w tok normalnego życia, korzystania przez nich z ogólnodostępnej infrastruktury społecznej i form życia społecznego, z zapewnieniem im, odpowiedniego wsparcia w postaci specjalistycznej pomocy, doradztwa i asysty. Organizowanie imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych o charakterze integracyjnym dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin przy pełnym włączeniu w życie grup rówieśniczych i społeczności lokalnej. Promowanie wytworów twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną, powstałej w procesie ich rewalidacji (występy artystyczne, kiermasze, wystawy, gazetka internacka). Organizowanie różnych form aktywności fizycznej i wypoczynku dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów. Prowadzenie wielospecjalistycznej pomocy w zakresie wspomagania rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną, rehabilitacji i terapii w formie edukacji, rewalidacji i wychowania. Organizowanie szkoleń i warsztatów dla członków rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną, opiekunów i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rewalidacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Inicjowanie i prowadzenie różnorodnych form pomocy rodzinom osób z niepełnosprawnością intelektualną: grup wsparcia, doradztwa, informacji, poradnictwa. Prowadzenie nowatorskich i eksperymentalnych form działalności służących realizacji celów stowarzyszenia. Współpracę z organami władzy rządowej, samorządowej, organizacjami pozarządowymi, Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a także placówkami i osobami fizycznymi dla realizacji celów Stowarzyszenia. Współpracę z organizacjami międzynarodowymi i zagranicznymi, Unią Europejską i krajami w niej stowarzyszonymi oraz społecznościami i instytucjami w różnych krajach, zwłaszcza europejskich. Zachęcanie różnych osób do podejmowania zadań w charakterze wolontariuszy oraz tworzenie warunków dla ich działalności. Prowadzenie działalności informacyjnej i popularyzatorskiej mogącej wpływać na wzrost akceptacji i zrozumienia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z realizacją celów statutowych, z której dochody będą przeznaczone wyłącznie na cele statutowe Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ III CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 13 Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na :
zwyczajnych, wspierających, honorowych.
§ 14 Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być: 1. każda pełnoletnia osoba fizyczna, zdolna do czynności prawnych, która złoży wypełnioną deklarację członkowską i zostanie przyjęta przez Zarząd Stowarzyszenia, 2.osoby z niepełnosprawnością intelektualną posiadające świadomość członkostwa, 3.członkowie rodzin, opiekunowie prawni oraz przyjaciele osób z niepełnosprawnościa intelektualną, a w tym profesjonaliści zaangażowani w pracę dla ich dobra.
§ 15 Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklaruje pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną i zostanie przyjęta przez zarząd na podstawie pisemnej deklaracji.
§ 16 Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia. Członkostwo honorowe nadaje Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu.
§ 17 Członek zwyczajny ma prawo : Wybierać i być wybranym do władz Stowarzyszenia. Uczestniczyć z głosem stanowiącym w Walnym Zgromadzeniu. Zgłaszać wnioski i postulaty dotyczące działalności Stowarzyszenia. Korzystać z pomocy Stowarzyszenia. Uczestniczyć w działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie.
§ 18 Do obowiązków członka zwyczajnego należy : Przestrzeganie postanowień statutu, regulaminów i uchwał Stowarzyszenia. Czynne uczestnictwo w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia. Regularne opłacanie składek członkowskich w deklarowanej i dowolnej kwocie. Dbanie o dobre imię Stowarzyszenia.
§ 19 Członek wspierający posiada prawa określone w paragrafie 17 pkt. 3 i 4 oraz prawo uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu z głosem doradczym.
§ 20 Członek honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego, a ponadto jest zwolniony z płacenie składek członkowskich.
§ 21 Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek : Dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie do Zarządu. Skreślenie przez Zarząd z powodu niepłacenia składek członkowskich przez okres 3 miesięcy po uprzednim upomnieniu. Wykluczenie uchwałą Zarządu z powodu nieprzestrzegania postanowień Statutu, regulaminów oraz uchwał władz Stowarzyszenia lub działania na szkodę Stowarzyszenia. Wykluczenia uchwałą Zarządu Stowarzyszenia w przypadku rażącego działania na szkodę Stowarzyszenia, po uprzednim zaproszeniu zainteresowanego do złożenia wyjaśnień. Decyzję o wykluczeniu podejmuje, w formie uchwały, Zarząd Stowarzyszenia, większością co najmniej 2/3 głosów w obecności 2/3 członków Zarządu, po zasięgnięciu pisemnej opinii Komisji Rewizyjnej. Od decyzji Zarządu Stowarzyszenia przysługuje członkowi odwołanie do Zarządu Stowarzyszenia w terminie 30 dni od daty powzięcia wiadomości. Zarząd Stowarzyszenia zobowiązany jest zająć stanowisko w przedmiotowej sprawie w terminie 3 m-cy. Utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego – osobę prawną.
§21 Od uchwały w przedmiocie skreślenia lub wykluczenia przysługuje prawo odwołania w terminie 30 dni do Walnego Zgromadzenia, którego uchwała jest ostateczna.
ROZDZIAŁ IV WŁADZE STOWARZYSZENIA
§ 22
Władzami Stowarzyszenia są : Walne Zgromadzenie, Zarząd, Komisja Rewizyjna.
§ 23 1. Kadencja władz trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym. 2. Członkowie wybierani do władz Stowarzyszenia mogą tę samą funkcję pełnić nie dłużej niż przez 2 kadencje. 3. Władze stowarzyszenia mogą uzupełnić swój skład o nowych członków w miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej 1/3 członków pochodzących z wyboru.
§ 24 Uchwały władz zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
§ 25 Najwyższą władza Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie, które może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
§ 26 Zwyczajne
Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd raz w roku jako sprawozdawcze
i co 4 lata jako sprawozdawczo – wyborcze, zawiadamiając
członków na piśmie lub drogą elektroniczną o
jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad co najmniej na
14 dni przed ustalonym terminem. § 27 Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy : Uchwalanie głównych kierunków działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia. Podejmowanie uchwał w przedmiocie absolutorium dla ustępującego Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej. Wybór prezesa, członków Zarządu oraz członków Komisji Rewizyjnej. Ustalanie wysokości składek członkowskich. Nadanie godności członka honorowego. Podejmowanie uchwał w sprawie zmian statutu lub rozwiązania Stowarzyszenia. Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu. Uchwalanie regulaminów wewnętrznych. Rozpatrywanie spraw nie należących do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
§ 28 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd : z własnej inicjatywy, w sytuacjach nagłych, na żądanie Komisji Rewizyjnej, na pisemny wniosek co najmniej 1/3 liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Nadzwyczajne Walne Zebranie winno być zwołane w terminie 1 miesiąca od daty zgłoszenia lub żądania i obradować nad sprawami dla których zostało zwołane.
§ 29 Zarząd jest najwyższą władzą w okresie pomiędzy Walnymi Zgromadzeniami.
§ 30 Zarząd składa się z: prezesa, wiceprezesa, trzech członków, spośród których wybiera się sekretarza i skarbnika.
§ 31 Posiedzenia Zarządu zwoływane są przez prezesa w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w miesiącu.
§ 32 Do kompetencji Zarządu należy : Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz. Dysponowanie majątkiem Stowarzyszenia w ramach uprawnień przyznanych przez Walne Zgromadzenie. Realizowanie uchwał Walnego Zgromadzenia. Sporządzanie sprawozdań z działalności. Zwoływanie Walnych Zgromadzeń. Uchwalanie planów Stowarzyszenia. Przyjmowanie, skreślanie i wykluczania członków zwyczajnych i wspierających. Zawieranie umów cywilno - prawnych.
§ 33 Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków, spośród których wybiera przewodniczącego. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 34 Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy : Kontrolowanie co najmniej raz w roku działalności Stowarzyszenia. Występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądanie wyjaśnień. Wnioskowanie o zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań ze swojej działalności oraz występowanie z wnioskiem w przedmiocie absolutorium dla ustępującego Zarządu.
ROZDZIAŁ V MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
§ 35 Majątek Stowarzyszenia powstaje z: Wpływów ze składek członkowskich. Dotacji, darowizny, spadki i zapisy. Wpływy z działalności statutowej. Odsetek od posiadanych funduszy. Dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§ 36 Wszystkie dochody Stowarzyszenia służą realizacji celów statutowych i nie mogą być przeznaczone do podziału pomiędzy jego członków.
§ 37 Zabrania się: udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do członków Stowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa, przekazywania i wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków Stowarzyszenia, pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie organów Stowarzyszenia lub pracownicy oraz ich osoby bliskie, udostępniania konta Stowarzyszenia w celu zbierania środków finansowych na indywidualne potrzeby.
§ 38 Do zaciągania zobowiązań majątkowych upoważnieni są dwaj członkowie Zarządu w tym prezes i wiceprezes. Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis jednego członka Zarządu – prezesa lub wiceprezesa.
§ 39 Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ VI ZMIANY STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
§ 40 Uchwałę w sprawie zmiany statutu lub rozwiązanie Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenia większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, w drugi terminie bez względu na ilość członków obecnych. W przypadku rozwiązania Stowarzyszenia, Walne Zgromadzenia zadecyduje o przeznaczeniu majątku Stowarzyszenia i powoła komisję likwidacyjną, która przeprowadzi likwidację Stowarzyszenia.
§ 41 W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa polskiego a w szczególności ustawy - Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. ( Dz. U. Nr 20 poz.104) z późniejszymi zmianami .
| |