|
STATUT STOWARZYSZENIA NA RZECZ WSPIERANIA ROZWOJU OSÓB Z NIEPE£NOSPRAWNO¦CI¡ INTELEKTUALN¡ „ DRUGI DOM”
ROZDZIA£ I POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1 Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób z Niepe³nosprawno¶ci± Intelektualn± „ Drugi dom”, zwane w dalszych postanowieniach Statutu Stowarzyszeniem, dzia³a na podstawie przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach ( Dz. U. z 1989 r. nr 20,poz. 104 z pó¼niejszymi zmianami) oraz niniejszego statutu. Stowarzyszenie posiada osobowo¶æ prawn±.
§ 2 Stowarzyszenie jest organizacj± pozarz±dow±, niedochodow± i samopomocow±. Reprezentuje interesy, wypowiada siê i dzia³a na rzecz osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, uczniów, wychowanków a tak¿e absolwentów SOSW Nr 1 w Elbl±gu oraz ich rodzin i opiekunów prawnych.
§ 3 Stowarzyszenie jest zawi±zane na czas nieograniczony.
§ 4 Terenem dzia³ania Stowarzyszenia jest Rzeczypospolita Polska. Siedzib± naczelnych w³adz Stowarzyszenia jest miasto Elbl±g.
§ 5 Stowarzyszenie mo¿e byæ cz³onkiem krajowych lub miêdzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu dzia³ania. O przyst±pieniu lub wyst±pieniu z organizacji o których mowa w ust 1, decyduje Walne Zebranie Cz³onków wiêkszo¶ci± co najmniej 2/3 g³osów cz³onków zwyczajnych bior±cych udzia³ w Walnym Zebraniu.
§ 6 Stowarzyszenie mo¿e ustanowiæ oraz u¿ywaæ odznak, druków i pieczêci na zasadach okre¶lonych w przepisach szczegó³owych.
§ 7 1. Dzia³alno¶æ Stowarzyszenia opiera siê na pracy spo³ecznej ogó³u cz³onków i wolontariuszy nie bêd±cych cz³onkami Stowarzyszenia. 2. Do prowadzenia dzia³alno¶ci Stowarzyszenie mo¿e w celu realizacji celów statutowych. zatrudniaæ pracowników, tak¿e spo¶ród swoich cz³onków oraz zawieraæ umowy cywilno – prawne. 3. Stowarzyszenie mo¿e prowadziæ dzia³alno¶æ gospodarcz±, z której dochód bêdzie s³u¿yæ wy³±cznie realizacji celów statutowych.
ROZDZIA£ II CELE I ¦RODKI DZIA£ANIA
§ 11 Celem Stowarzyszenia jest : dzia³anie na rzecz wyrównywania szans osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, tworzenia jak najkorzystniejszych warunków do pe³nego fizycznego i osobowego rozwoju osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, warunków przestrzegania wobec nich praw cz³owieka, aktywnego uczestnictwa ich w ¿yciu spo³ecznym oraz wspieranie ich rodzin, inicjowanie dzia³añ maj±cych na celu wspieranie rozwoju osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, wspomaganie procesu rewalidacji osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, propagowanie w spo³eczeñstwie celów, d±¿eñ i problemów osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, rozpowszechnianie idei równych szans osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn± w spo³eczeñstwie, pomoc w integracji osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn± w ¶rodowisku i spo³eczno¶ci lokalnej.
§ 12 Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez: Prowadzenie szeroko pojêtej rewalidacji osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±. Tworzenie warunków w³±czania osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn± oraz ich rodzin, w tok normalnego ¿ycia, korzystania przez nich z ogólnodostêpnej infrastruktury spo³ecznej i form ¿ycia spo³ecznego, z zapewnieniem im, odpowiedniego wsparcia w postaci specjalistycznej pomocy, doradztwa i asysty. Organizowanie imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych o charakterze integracyjnym dla dzieci i m³odzie¿y z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn± i ich rodzin przy pe³nym w³±czeniu w ¿ycie grup rówie¶niczych i spo³eczno¶ci lokalnej. Promowanie wytworów twórczo¶ci osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, powsta³ej w procesie ich rewalidacji (wystêpy artystyczne, kiermasze, wystawy, gazetka internacka). Organizowanie ró¿nych form aktywno¶ci fizycznej i wypoczynku dla osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn± i ich opiekunów. Prowadzenie wielospecjalistycznej pomocy w zakresie wspomagania rozwoju osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, rehabilitacji i terapii w formie edukacji, rewalidacji i wychowania. Organizowanie szkoleñ i warsztatów dla cz³onków rodzin osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±, opiekunów i wolontariuszy bezpo¶rednio zaanga¿owanych w proces rewalidacji osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±. Inicjowanie i prowadzenie ró¿norodnych form pomocy rodzinom osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±: grup wsparcia, doradztwa, informacji, poradnictwa. Prowadzenie nowatorskich i eksperymentalnych form dzia³alno¶ci s³u¿±cych realizacji celów stowarzyszenia. Wspó³pracê z organami w³adzy rz±dowej, samorz±dowej, organizacjami pozarz±dowymi, Ko¶cio³em katolickim i innymi zwi±zkami wyznaniowymi, a tak¿e placówkami i osobami fizycznymi dla realizacji celów Stowarzyszenia. Wspó³pracê z organizacjami miêdzynarodowymi i zagranicznymi, Uni± Europejsk± i krajami w niej stowarzyszonymi oraz spo³eczno¶ciami i instytucjami w ró¿nych krajach, zw³aszcza europejskich. Zachêcanie ró¿nych osób do podejmowania zadañ w charakterze wolontariuszy oraz tworzenie warunków dla ich dzia³alno¶ci. Prowadzenie dzia³alno¶ci informacyjnej i popularyzatorskiej mog±cej wp³ywaæ na wzrost akceptacji i zrozumienia dzieci i m³odzie¿y z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn±. Prowadzenie dzia³alno¶ci gospodarczej zwi±zanej z realizacj± celów statutowych, z której dochody bêd± przeznaczone wy³±cznie na cele statutowe Stowarzyszenia.
ROZDZIA£ III CZ£ONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWI¡ZKI
§ 13 Cz³onkowie Stowarzyszenia dziel± siê na :
zwyczajnych, wspieraj±cych, honorowych.
§ 14 Cz³onkiem zwyczajnym Stowarzyszenia mo¿e byæ: 1. ka¿da pe³noletnia osoba fizyczna, zdolna do czynno¶ci prawnych, która z³o¿y wype³nion± deklaracjê cz³onkowsk± i zostanie przyjêta przez Zarz±d Stowarzyszenia, 2.osoby z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn± posiadaj±ce ¶wiadomo¶æ cz³onkostwa, 3.cz³onkowie rodzin, opiekunowie prawni oraz przyjaciele osób z niepe³nosprawno¶cia intelektualn±, a w tym profesjonali¶ci zaanga¿owani w pracê dla ich dobra.
§ 15 Cz³onkiem wspieraj±cym Stowarzyszenia mo¿e zostaæ osoba fizyczna lub prawna zainteresowana dzia³alno¶ci± Stowarzyszenia, która zadeklaruje pomoc finansow±, rzeczow± lub merytoryczn± i zostanie przyjêta przez zarz±d na podstawie pisemnej deklaracji.
§ 16 Cz³onkiem honorowym Stowarzyszenia mo¿e zostaæ osoba fizyczna, która wnios³a wybitny wk³ad w dzia³alno¶æ i rozwój Stowarzyszenia. Cz³onkostwo honorowe nadaje Walne Zgromadzenie na wniosek Zarz±du.
§ 17 Cz³onek zwyczajny ma prawo : Wybieraæ i byæ wybranym do w³adz Stowarzyszenia. Uczestniczyæ z g³osem stanowi±cym w Walnym Zgromadzeniu. Zg³aszaæ wnioski i postulaty dotycz±ce dzia³alno¶ci Stowarzyszenia. Korzystaæ z pomocy Stowarzyszenia. Uczestniczyæ w dzia³aniach podejmowanych przez Stowarzyszenie.
§ 18 Do obowi±zków cz³onka zwyczajnego nale¿y : Przestrzeganie postanowieñ statutu, regulaminów i uchwa³ Stowarzyszenia. Czynne uczestnictwo w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia. Regularne op³acanie sk³adek cz³onkowskich w deklarowanej i dowolnej kwocie. Dbanie o dobre imiê Stowarzyszenia.
§ 19 Cz³onek wspieraj±cy posiada prawa okre¶lone w paragrafie 17 pkt. 3 i 4 oraz prawo uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu z g³osem doradczym.
§ 20 Cz³onek honorowy posiada wszystkie prawa cz³onka zwyczajnego, a ponadto jest zwolniony z p³acenie sk³adek cz³onkowskich.
§ 21 Cz³onkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek : Dobrowolnego wyst±pienia zg³oszonego na pi¶mie do Zarz±du. Skre¶lenie przez Zarz±d z powodu niep³acenia sk³adek cz³onkowskich przez okres 3 miesiêcy po uprzednim upomnieniu. Wykluczenie uchwa³± Zarz±du z powodu nieprzestrzegania postanowieñ Statutu, regulaminów oraz uchwa³ w³adz Stowarzyszenia lub dzia³ania na szkodê Stowarzyszenia. Wykluczenia uchwa³± Zarz±du Stowarzyszenia w przypadku ra¿±cego dzia³ania na szkodê Stowarzyszenia, po uprzednim zaproszeniu zainteresowanego do z³o¿enia wyja¶nieñ. Decyzjê o wykluczeniu podejmuje, w formie uchwa³y, Zarz±d Stowarzyszenia, wiêkszo¶ci± co najmniej 2/3 g³osów w obecno¶ci 2/3 cz³onków Zarz±du, po zasiêgniêciu pisemnej opinii Komisji Rewizyjnej. Od decyzji Zarz±du Stowarzyszenia przys³uguje cz³onkowi odwo³anie do Zarz±du Stowarzyszenia w terminie 30 dni od daty powziêcia wiadomo¶ci. Zarz±d Stowarzyszenia zobowi±zany jest zaj±æ stanowisko w przedmiotowej sprawie w terminie 3 m-cy. Utraty osobowo¶ci prawnej przez cz³onka wspieraj±cego – osobê prawn±.
§21 Od uchwa³y w przedmiocie skre¶lenia lub wykluczenia przys³uguje prawo odwo³ania w terminie 30 dni do Walnego Zgromadzenia, którego uchwa³a jest ostateczna.
ROZDZIA£ IV W£ADZE STOWARZYSZENIA
§ 22
W³adzami Stowarzyszenia s± : Walne Zgromadzenie, Zarz±d, Komisja Rewizyjna.
§ 23 1. Kadencja w³adz trwa 4 lata, a ich wybór odbywa siê w g³osowaniu tajnym. 2. Cz³onkowie wybierani do w³adz Stowarzyszenia mog± tê sam± funkcjê pe³niæ nie d³u¿ej ni¿ przez 2 kadencje. 3. W³adze stowarzyszenia mog± uzupe³niæ swój sk³ad o nowych cz³onków w miejsce ustêpuj±cych w liczbie nie przekraczaj±cej 1/3 cz³onków pochodz±cych z wyboru.
§ 24 Uchwa³y w³adz zapadaj± zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów przy obecno¶ci co najmniej po³owy cz³onków uprawnionych do g³osowania.
§ 25 Najwy¿sz± w³adza Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie, które mo¿e byæ zwyczajne lub nadzwyczajne.
§ 26 Zwyczajne
Walne Zgromadzenie zwo³uje Zarz±d raz w roku jako sprawozdawcze
i co 4 lata jako sprawozdawczo – wyborcze, zawiadamiaj±c
cz³onków na pi¶mie lub drog± elektroniczn± o
jego terminie, miejscu i proponowanym porz±dku obrad co najmniej na
14 dni przed ustalonym terminem. § 27 Do kompetencji Walnego Zgromadzenia nale¿y : Uchwalanie g³ównych kierunków dzia³alno¶ci merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia. Podejmowanie uchwa³ w przedmiocie absolutorium dla ustêpuj±cego Zarz±du na wniosek Komisji Rewizyjnej. Wybór prezesa, cz³onków Zarz±du oraz cz³onków Komisji Rewizyjnej. Ustalanie wysoko¶ci sk³adek cz³onkowskich. Nadanie godno¶ci cz³onka honorowego. Podejmowanie uchwa³ w sprawie zmian statutu lub rozwi±zania Stowarzyszenia. Rozpatrywanie odwo³añ od uchwa³ Zarz±du. Uchwalanie regulaminów wewnêtrznych. Rozpatrywanie spraw nie nale¿±cych do kompetencji innych w³adz Stowarzyszenia.
§ 28 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwo³uje Zarz±d : z w³asnej inicjatywy, w sytuacjach nag³ych, na ¿±danie Komisji Rewizyjnej, na pisemny wniosek co najmniej 1/3 liczby cz³onków zwyczajnych Stowarzyszenia. Nadzwyczajne Walne Zebranie winno byæ zwo³ane w terminie 1 miesi±ca od daty zg³oszenia lub ¿±dania i obradowaæ nad sprawami dla których zosta³o zwo³ane.
§ 29 Zarz±d jest najwy¿sz± w³adz± w okresie pomiêdzy Walnymi Zgromadzeniami.
§ 30 Zarz±d sk³ada siê z: prezesa, wiceprezesa, trzech cz³onków, spo¶ród których wybiera siê sekretarza i skarbnika.
§ 31 Posiedzenia Zarz±du zwo³ywane s± przez prezesa w miarê potrzeb, nie rzadziej ni¿ raz w miesi±cu.
§ 32 Do kompetencji Zarz±du nale¿y : Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewn±trz. Dysponowanie maj±tkiem Stowarzyszenia w ramach uprawnieñ przyznanych przez Walne Zgromadzenie. Realizowanie uchwa³ Walnego Zgromadzenia. Sporz±dzanie sprawozdañ z dzia³alno¶ci. Zwo³ywanie Walnych Zgromadzeñ. Uchwalanie planów Stowarzyszenia. Przyjmowanie, skre¶lanie i wykluczania cz³onków zwyczajnych i wspieraj±cych. Zawieranie umów cywilno - prawnych.
§ 33 Komisja Rewizyjna sk³ada siê z trzech cz³onków, spo¶ród których wybiera przewodnicz±cego. Cz³onkowie Komisji Rewizyjnej mog± braæ udzia³ w posiedzeniach Zarz±du z g³osem doradczym.
§ 34 Do kompetencji Komisji Rewizyjnej nale¿y : Kontrolowanie co najmniej raz w roku dzia³alno¶ci Stowarzyszenia. Wystêpowanie do Zarz±du z wnioskami wynikaj±cymi z ustaleñ kontroli i ¿±danie wyja¶nieñ. Wnioskowanie o zwo³anie nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Sk³adanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdañ ze swojej dzia³alno¶ci oraz wystêpowanie z wnioskiem w przedmiocie absolutorium dla ustêpuj±cego Zarz±du.
ROZDZIA£ V MAJ¡TEK STOWARZYSZENIA
§ 35 Maj±tek Stowarzyszenia powstaje z: Wp³ywów ze sk³adek cz³onkowskich. Dotacji, darowizny, spadki i zapisy. Wp³ywy z dzia³alno¶ci statutowej. Odsetek od posiadanych funduszy. Dochodów z dzia³alno¶ci gospodarczej prowadzonej zgodnie z obowi±zuj±cymi w tym zakresie przepisami.
§ 36 Wszystkie dochody Stowarzyszenia s³u¿± realizacji celów statutowych i nie mog± byæ przeznaczone do podzia³u pomiêdzy jego cz³onków.
§ 37 Zabrania siê: udzielania po¿yczek lub zabezpieczenia zobowi±zañ maj±tkiem Stowarzyszenia w stosunku do cz³onków Stowarzyszenia, cz³onków organów Stowarzyszenia lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostaj± w zwi±zku ma³¿eñskim albo w stosunku pokrewieñstwa lub powinowactwa, przekazywania i wykorzystywania maj±tku Stowarzyszenia na rzecz cz³onków Stowarzyszenia, pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych ni¿ w stosunku do osób trzecich, zakupu na szczególnych zasadach towarów lub us³ug od podmiotów, w których uczestnicz± cz³onkowie Stowarzyszenia, cz³onkowie organów Stowarzyszenia lub pracownicy oraz ich osoby bliskie, udostêpniania konta Stowarzyszenia w celu zbierania ¶rodków finansowych na indywidualne potrzeby.
§ 38 Do zaci±gania zobowi±zañ maj±tkowych upowa¿nieni s± dwaj cz³onkowie Zarz±du w tym prezes i wiceprezes. Dla wa¿no¶ci innych pism i dokumentów wymagany jest podpis jednego cz³onka Zarz±du – prezesa lub wiceprezesa.
§ 39 Wszelkie ¶rodki pieniê¿ne mog± byæ przechowywane wy³±cznie na koncie Stowarzyszenia.
ROZDZIA£ VI ZMIANY STATUTU I ROZWI¡ZANIE STOWARZYSZENIA
§ 40 Uchwa³ê w sprawie zmiany statutu lub rozwi±zanie Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenia wiêkszo¶ci± 2/3 g³osów przy obecno¶ci co najmniej po³owy cz³onków uprawnionych do g³osowania w pierwszym terminie, w drugi terminie bez wzglêdu na ilo¶æ cz³onków obecnych. W przypadku rozwi±zania Stowarzyszenia, Walne Zgromadzenia zadecyduje o przeznaczeniu maj±tku Stowarzyszenia i powo³a komisjê likwidacyjn±, która przeprowadzi likwidacjê Stowarzyszenia.
§ 41 W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie maj± odpowiednie przepisy prawa polskiego a w szczególno¶ci ustawy - Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. ( Dz. U. Nr 20 poz.104) z pó¼niejszymi zmianami .
| |